Titre

Intenties 2 - Terug tot Simon Vestdijk en andere essays (De intenties van een bezorgde badmeester / De schrijver als persoonlijkheid)

Auteur
Langue

néerlandais

ISBN

9789029013352

Éditeur

Amsterdam : Meulenhoff, 1981

Prix

5,00

Détails

Paperback, 227 pp. In zeer goede staat.

Plus d'informations
ISBN 90259013354 Ex-librisplaatje voorin.
Inclusief artikelen over Gomperts:
De intenties van een bezorgde badmeester - Aad Nuis (Haagse Post 25-71981)
De schrijver als persoonlijkheid - Willem Kuipers (De Volkskrant 15-8-1981)

Henri Albert (Hans) Gomperts (Amsterdam, 26 december 1915 - Draguignan, 18 september 1998), publicerend als H.A. Gomperts, was een Nederlandse letterkundige, essayist, dichter en literair criticus.
Gomperts' vader was de advocaat Albert Barend Gomperts (1883-1963), die lid werd van de Joodsche Raad tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hans Gomperts bezocht in zijn geboortestad het Vossius Gymnasium, waar hij D.A.M. Binnendijk als leraar Nederlands had. Vervolgens studeerde hij rechtsgeleerdheid aan de Universiteit van Amsterdam, een studie die hij in 1940 door de Duitse bezetting moest afbreken. Tijdens zijn studietijd was hij redacteur van Propria Cures en publiceerde hij de dichtbundel Dingtaal (1939).
In 1940 week hij uit naar Londen. Na een korte periode als militair trad hij in dienst van de Nederlandse regering in ballingschap. Als ambtenaar was hij werkzaam in onder meer Washington en New York.
Na de bevrijding ging hij werken voor het dagblad Het Parool. Hij was achtereenvolgens correspondent in Parijs, literair redacteur en toneelcriticus (als opvolger van Simon Carmiggelt). Hij speelde een vooraanstaande rol in de literaire tijdschriften Libertinage, De Vrije Bladen, Criterium, Hollands Weekblad en Tirade. Ook verscheen hij regelmatig op de televisie als gespreksleider in de AVRO-programma's De kring en Literaire ontmoetingen. In 1963 werd hem daarvoor de Zilveren Nipkowschijf toegekend.
Op 23 oktober 1969 organiseerde Gomperts onder auspiciën van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, waarvan hij toen voorzitter was, een spraakmakend VPRO-televisieprogramma rond P.C. Hooft-prijswinnaar Gerard Kornelis van het Reve in de Amsterdamse Vondelkerk. Zelf trad hij hier op als interviewer.
Hoewel Gomperts geen andere academische titel had dan het kandidaats in de rechten, zorgden zijn reputatie en statuur ervoor dat hij in 1965 benoemd werd tot hoogleraar Moderne Nederlandse letterkunde aan de Universiteit Leiden. Deze leerstoel werd sinds Albert Verwey traditioneel toegekend aan mensen uit de literaire praktijk en werd nu gesplitst, waarbij de oudere letterkunde aan C.A. Zaalberg toeviel. Gomperts bekleedde deze functie tot 1981, toen hij werd opgevolgd door Ton Anbeek. Tijdens zijn hoogleraarschap verdedigde hij in Grandeur en misère van de literatuurwetenschap (1979) zijn vak tegen de aanval die Karel van het Reve erop gedaan had in zijn Huizinga-lezing Literatuurwetenschap: het raadsel der onleesbaarheid (1978). Tegenover diens mening dat literatuur niet aan de lezer behoefde te worden "uitgelegd" en dus geen object van wetenschap behoorde te zijn, stelde Gomperts: "Mij lijkt het zoeken naar verklarende beschrijvingen van verschijnselen in de literatuur, wat al sinds de Oudheid aan de gang is, een niet minder rechtmatige bezigheid dan het beoefenen van de theoretische natuurkunde".
Na zijn emeritaat trok hij zich terug in Grimaud (Frankrijk) om te werken aan de studie Een kern van waarheid, over het antisemitisme in de intelligentsia. De voltooiing ervan werd verijdeld door zijn overlijden op 82-jarige leeftijd, in Draguignan (1998). (Wikipedia)
Images
Gomperts, H.A. / Nuis, Aad / Kuipers, Willem - Intenties 2 - Terug tot Simon Vestdijk en andere essays (De intenties van een bezorgde badmeester / De schrijver als persoonlijkheid)
Gomperts, H.A. / Nuis, Aad / Kuipers, Willem - Intenties 2 - Terug tot Simon Vestdijk en andere essays (De intenties van een bezorgde badmeester / De schrijver als persoonlijkheid)
Gomperts, H.A. / Nuis, Aad / Kuipers, Willem - Intenties 2 - Terug tot Simon Vestdijk en andere essays (De intenties van een bezorgde badmeester / De schrijver als persoonlijkheid)
Gomperts, H.A. / Nuis, Aad / Kuipers, Willem - Intenties 2 - Terug tot Simon Vestdijk en andere essays (De intenties van een bezorgde badmeester / De schrijver als persoonlijkheid)
Apollonius Sint Hubert

Bestelt u meerdere boeken, dan verzenden wij ze samen en betaalt u maar één keer verzendkosten. Bij bestellingen met een totaalbedrag van € 50,00 of meer is binnen Nederland de verzending gratis - bij bestellingen onder de 10 kg.
Mocht u binnen 1 dag na de bestelling geen reactie hebben, kijk dan bij de spam/ongewenste post.
Verzendingen vinden plaats na ontvangst van betaling.
Alleen verzendingen binnen de EU.

Entrez vos données ci-dessous pour commander ce titre à la librairie Apollonius.

Modifier les paramètres
Le captcha est en cours de chargement. Veuillez patienter...

Cliquez sur le carré blanc ci-dessus

En visitant notre site Web, et en passant une commande, nos termes et conditions s'appliquent.

Registreer u vrijblijvend als koper!

Stuur een e-mail

Modifier les paramètres
Le captcha est en cours de chargement. Veuillez patienter...

Cliquez sur le carré blanc ci-dessus

  • Tous les livres sont en état complet et normal, sauf indication contraire. De petites imperfections comme une page collée ou un nom sur la feuille ne sont pas toujours mentionnés
  • Vous gérez directement cette commande avec Apollonius
  • Après votre commande vous et Apollonius recevrez une confirmation par e-mail. Dans l'e-mail que vous pouvez trouver, vous pouvez trouver le nom et l'adresse de Apollonius
  • L'acheteur paie les frais de livraison, sauf accord contraire
  • Apollonius peut demander un prépaiement
  • Boekwinkeltjes.nl essaie de rapprocher les acheteurs et les vendeurs. Boekwinkeltjes.nl n'est jamais impliqué dans un accord entre l'acheteur et le vendeur. Si vous avez un différend avec un ou plusieurs utilisateurs, vous devez le réparer vous-même. Vous indemnisez Boekwinkeltjes.nl de toute réclamation.

7,3 millions de livres

Neuf et d'occasion

11200 librairies

Antiquaires et particuliers